KAZAK – NOGAY DOSTLUK GECESİ

KAZAK – NOGAY DOSTLUK GECESİ

Nur Sena Taşçı (Hacettepe Üniversitesi Öğrencisi)

22 Aralık Pazar akşamı Ankara -Korkut Ata Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Kazak-Nogay Dostluk Gecesi etkinliğinde Türkiye’de yaşayan Kazak ve Nogay dostlar bir araya geldi. Nogay Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Kazakistan Büyükelçiliği, Etimesgut Belediyesi ve TÜRKSOY işbirliğiyle düzenlenen geceye ilgi oldukça yoğundu.

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Cemil SÜTBAŞ, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Basın ve Ticaret Müşaviri Müşaviri Askhat KESSIKBAYEV, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen KASEİNOV ve diğer protokol davetlilerinin konuşmalarıyla başlayan etkinlikte Ahmet Yesevi Üniversitesi sanat topluluğunun Özbek, Kazak, Türkmen dans ve müziklerinden sunumları coşkuyla izlendi.

Özbek dansı

Gecede Dinmuhammed Kasımbek, Araylım Gaipova, Meircan Jumamuratov ve Yelmira Şenduran’ın Türk dünyasından şarkılar seslendirdiği gecede ilgi çekici performanslardan biri de Fayzulla Musayev’in 100 yıllık dombırasıyla gerçekleştirdiği birkaç parçalık mini konseri oldu. Musayev halihazırda Dağıstan’da yaşayan bir sanatçı. Türkiye’ye bu geceye katılmak için ve ilk kez gelen Nogay müzisyen ile konser sonrası Tehlikedeki Diller Projesi ekibi kısacık bir de mülakat yaptı. Bu mülakat esnasında kendisi Türkiye’de yaşayan Nogay kardeşlerini hep duyduğunu ama ancak tanışma fırsatı bulduğunu ifade ederek, bundan sonra daha sık görüşebilme temennisini dile getirdi. Babasından kalan ve yüz yıllık olduğunu belirttiği dombırası ile bir de doğaçlama şarkı söyledi (https://tehlikedekidiller.com/videolar_FAIZULLAH MUSAEV2).

Fayzulla Musayev ve 100 yıllık dombırası

Yesevi Sanat Topluluğu içinde yer alan gençler, Kazakça ve Nogayca şarkılarla geceye ayrı bir renk kattılar. Aynı üniversitenin öğrencilerinden oluşan bu topluluk, öğrenimleri yanı sıra sanat faaliyetlerindeki yeteneklerini de bu tür etkinliklerde ortaya koyuyorlar.

Gecede en büyük alkışı Nogay halk müziği sanatçısı Arslanbek Sultanbekulı aldı. Türk dünyasının en ünlü sanatçıları arasında yer alan ve dombırayı dünyaya tanıtan usta müzisyenin etkinlikte sahne alması büyük coşkuyla karşılandı. Daha önce yalnızca bir müzik aleti iken Sultanbekulı’nın bestesi ile aynı zamanda çok sevilen bir şarkının da adı olan “Dombıra” gecenin de ortak coşku sesi oldu (https://tehlikedekidiller.com/nogay-dosyasi-dombiranin-tellerinde-yasayan-nogaylar.html).

Arslanbek Sultanbekulı ve Sena Taşçı

“Tehlikedeki Diller” projesi ekibinden Ülkü Çelik Şavk ve Süer Eker de geceye katılan isimler arasındaydı. Kendileri diğer konuklarla hem etkinlik öncesi hem de sonrası proje ile ilgili çeşitli görüşmeler yaptılar. Bu konuklardan biri de Karaçay-Çerkes Televizyonu çalışanlarından Farida Sıydahmetova idi.

Süer Eker, Farida Sıydahmetova, Veysel Demir, Ülkü Çelik Şavk

Kazak-Nogay dostluğunun devamlılığı ve iki toplum arasındaki bağların güçlenmesine katkı sağlaması bakımından büyük önem taşıyan bu gibi etkinliklerin bundan sonra da çeşitlenerek ve güçlenerek devam etmesini temenni ediyoruz.